Facebook
Kniha Návod na přežití pro muže
Otazniky zivota
Buh pred soudem
Ukaž mi cestu kniha

Vytisknout stránku

Zdravá inspirace do nového roku 2011 – přednáškový cyklus NEW START

«Zpět

Zdravá inspirace do nového roku 2011 – přednáškový cyklus NEW START

Milí čtenáři a přátelé zdravého životního stylu. Vstoupili jsme do nového roku 2011 a pro mnohé z nás se nejspíš nic zásadního nezměnilo ... tedy nebýt všudypřítomné kocoviny, ošklivých zranění z pyrotechniky a výtržností na ulicích, asi bychom ani nezpozorovali, že je tady nový rok.  Tímto výrokem určitě nechceme snižovat nebo přehlížet ty z vás, pro které by závěr uplynulého a začátek nového roku z nějakého důvodu bolestný a těžký, právě naopak! Uvědomujeme si, že jednotlivé a nečekané události mohou mít značný dopad na naše životy a přinést mnoho nečekaných změn, utrpení a bolesti, přesto bychom Vás rádi povzbudili tím, že pokud náš život je nasměrován k tomu správnému cíli a ubírá se po té správné cestě - k čemuž nám zdravý životní styl může pomoci vytvořit vhodné podmínky, potom jednotlivé [a nečekané] negativní události a vlivy ztrácejí svou ničivou sílu a jejich negativní dopad v jedné oblasti se brzy projeví jako velice pozitivní změna v jiné, důležitější oblasti našeho života.


Je úžasné, když vstupujeme do nového roku s odhodláním, dobrou motivací a správně nastavenými prioritami a k tomu bychom Vás rádi inspirovali v připravovaném přednáškovém cyklu s názvem NEW START, tedy NOVÝ ZAČÁTEK (www.mlifestyle.cz). Přednášky povedou zkušení lektoři v oblasti zdravého životního stylu a prevence civilizačních chorob - Mgr. Libor Votoček a Mgr. Zbyněk Muzikář - a praktický lékař a specialista na odvykání kouření a prevenci civilizačních chorob MUDr. Jozef Čupka. Místem konání je Společenské centrum na Brumlovce (www.spolecenskecentrum.cz) na Praze 4. První přednáška bude ve středu 12. Ledna 2011 v 18:30 a nese název „Zdravý životní styl pro každého!".


Jsme si vědomi toho, že současný trend v naší společnosti v oblasti životního stylu (nejen!) není dobrý a že SAMO se nestane nic, tedy ve smyslu pozitivní změny. „Věci" ponechané o samotě a v izolaci (ignoranci) se s postupem času kazí a zanikají a nemusíme pro to, aby se zkazili a zanikly, udělat vůbec nic dalšího. Neustálá péče a regenerace (obnova) řádu - v našem těle, v naší duši i v našem duchu (svědomí a charakteru) - podle určitého předem stanoveného plánu (cesty) a cíle se totiž nedá ničím nahradit. Pokud nebudeme mít správné informace ve správný čas, budou tím poznamenána všechna naše rozhodnutí a nevyhnutelným důsledkem budou rozklad a zánik - v oblasti ducha, duše i těla.


Často je to právě neznalost a ignorance, co je příčinou velkého utrpení a ztrát, a tomu bychom společně s Vámi chtěli pomoci zabránit - například formou připravovaných přednášek. Neznalostí zde nemyslíme ani tak nedostatek faktů a vědeckých poznatků o světě a o nás samotných, jako spíše nedostatek hlubších souvislostí týkající se původu, smyslu (hodnoty) a cíle. Za nejzávažnější formu neznalosti pak označujeme neznalost týkající se univerzálních životních hodnot a priorit, které hluboce souvisí s tím, co znamená být člověkem ... a co znamená žít zdravě. Zdravý životní styl proto nevnímáme výhradně jako soubor pravidel a návodů typu jak, kdy a [za] kolik, ale také soubor postojů a cílů, ke kterým směřujeme a cest, po kterých se ubíráme. Naším záměrem je rozlišovat mezi nástrojem a výtvorem, mezi cestou a cílem, mezi zdravým životním stylem a láskyplnými vztahy s pevným charakterem.


Možná to vnímáte jinak, ale mě osobně vždycky uvede do rozpaků pohled na lidi, kteří se jednorázovou oslavou nebo obrazně řečeno nějakým mohutným citovým „výmykem na hrazdě", pokoušejí přemoci (zahnat či zapomenout) všechno zlé v jejich životě! Přesně tak se totiž chovají všichni opilci, narkomani, různí divosexuálové a mnozí další, kteří ve snaze uniknout ... před realitou ... před Bohem ... sami před sebou ... schvalují a sami na sobě zkoušejí všechno možné i nemožné ... a zdravý životní styl je jim proto bytostně cizí. I tyto lidi bychom rádi oslovili a motivovali k pozitivním změnám, které nakonec potěší nejen je, ale i jejich nejbližší okolí.


Domnívám se, že právě bezbřehá okázalost některých novoročních oslav je důkazem nastřádané každodenní frustrace, nenaplněnosti a vnitřní prázdnoty, tedy celkově špatného životního stylu, než projevem upřímné radosti a životní moudrosti. Jako by se tím lidé snažili sami sebe přesvědčit, že na tom důležitém, v čem selhávají a padají, vlastně zas až tak moc nezáleží. Jenže ono na tom záleží, podobně jako záleží na tom, jaký máme charakter, jestli máme v pořádku vztahy v rodině a v zaměstnání, jestli máme pořádek v duši ... a dobrou nebo špatnou tělesnou kondici. Na tom všem v určitém smyslu velmi záleží, protože život není náhoda a není samoúčelný, tím spíše ne ten lidský!


Když přemýšlím nad radostí resp. projevy radosti mnohých z nás - tj. nad tím, z čeho máme (míváme) radost, resp. z čeho jsme se naučili mít radost, tak jsem často opět v rozpacích. Připadám si někdy jako na sportovní soutěži, kde odpočítávají 3, 2, 1 ... start! ... a teď se prosím Všichni začněte radovat! Teď se smějte, radujte, veselte, tancujte ... opíjejte ... milujte ... kdo kolik vydrží ... snad až do bezvědomí. Jak se ale raduje na povel? Jak se to dělá? Je zajímavé, jak naše ateistická společnost tvrdě odsuzuje církevní tradice a náboženský konformismus, a přitom sama jedná stejně, ne-li hůře.


Osobně jsem přesvědčen, že radost je projevem hluboké vnitřní jistoty, že můj život někam směřuje ... a že to někam NENÍ místo, kde se nedá žít. Vždycky jsem si myslel, že radost je projevem hluboké vnitřní jistoty, že mě někdo miluje a já miluji jeho ... bezpodmínečně ... opravdově ... vytrvale, bez ohledu na okolnosti, nálady či pokušení, která v tomto světě prostě budou přicházet. Rád bych věřil tomu, že všichni ti lidé na náměstích projevovali právě tento druh radosti ... ale ze zkušenosti vím, že tomu tak není.


Mnoho lidí vnímá Silvestrovský přechod jako nějakou výjimečnou událost, stalo se to dokonce celonárodním - celosvětovým zvykem. Člověk má často pocit, že oslava samotných Vánoc - tedy oslava narození Krista Spasitele - úplně zaniká ve srovnání s pompézností Silvestrovských oslav. Obecně lze říci, že „oslavy" mají tendenci zastiňovat oslavence a někdy až do takové míry, že lidé zapomínají, co nebo koho, proč a jak vlastně oslavují. Místo milovanou osobu a láskyplný vztah k ní, oslavují právě prožívanou zábavu a vlastní pocity. Tak se „oslavy" velmi snadno a velmi rychle mohou zvrtnout v explozi agresivity a tuposti různě znuděných a zmatených (pomatených) lidí.


Zajímavé je, že v souvislosti s novoročními „oslavami" se v našich televizích a rádiích ujal zvláštní zvyk ... nápadně podobný 1. a pro některé i 30. Aprílu  Záměrně se lže - údajně „jen" pro pobavení - ve sportovních zprávách se ukazují často velice drastické záběry a bolest a utrpení se pro mnohé stává předmětem zábavy ... ve večerních a nočních hodinách se potom celý národ baví tím, jak ženatí (a často několikrát rozvedení) herci a zpěváci vyprávějí o manželské nevěře jako o koření života a o skvělém dobrodružství, které by si měl vyzkoušet každý člověk.

Vypadá to tedy tak, že přechod ze starého do nového roku a začátek nového roku se v naší společnosti nesou ve zcela opačném duchu, než jakého doprovází zdravý životní styl. Opak zdravého jídla, opak zdravého pití, opak zdravých vztahů, opak zdravého myšlení, opak zdravých citů, opak zdravého charakteru ... to všechno najednou a v neuvěřitelně vysoké koncentraci. I tak by se dal charakterizovat přechod do dalšího roku, jak nám ho zprostředkovával tisk a televize. Mnozí z nás potom dělají nová předsevzetí ... a my bychom jim v tom chtěli maximálně pomoci. Povzbuzení a motivaci potřebujeme všichni, a to každý den.


Rádi bychom tedy kromě přirozeného časového posunu - z roku 2010 do roku 2011 - který nemůžeme nijak ovlivnit ... zprostředkovali posun ve vnímání naší budoucnosti a nás samotných. Rádi bychom přinesli trvalou motivaci do Vašeho života a ukázali na NOVÝ ZAČÁTEK ... začátek zdravého nebo alespoň zdravějšího způsobu života. Pokud tedy toužíte po změnách, o kterých jsme zde krátce hovořili, potom si tyto přednášky určitě nenechte ujít. Těšíme se na Vás i na Vaše blízké!


Se srdečným pozdravem
Mgr. Libor Votoček - vedoucí oddělení zdravého životního stylu (LIFESTYLE) v občanském sdružení Maranatha - pořadatele a organizátora přednáškového cyklu NEW START.


E-shop
Spojení srdcí
Magazin ZaObzorem
Prameny zdravi